Borş Rus Çorbası

BORŞ RUS ÇORBASI

 

BORŞ RUS ÇORBASI
BORŞ RUS ÇORBASI

Rus usulü lahana çorbası yada, Rus çorbası da diyebileceğimiz borş çorbası Rusların geleneksel yemeklerindendir.

BORŞ RUS ÇORBASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

– 3 adet iri kuru soğan,
– 1 demet maydanoz,
– 4 diş sarımsak,
– Yarım çorba kaşığı tozşeker,
– 1 adet patates,
– 8 bardak et suyu,
– 2 bardak su,
– 50 gram kereviz,
– 250 gram lahana,
– 500 gram domates,
– 300 gram pancar,
– Yarım bardak yoğurt,
– 2 çorba kaşığı margarin,
– Yarım kesme şeker büyüklüğünde limon tuzu,
– Tuz
– 2 adet defneyaprağı.

BORŞ RUS ÇORBASI TARİFİ
Pancarlar kibrit çöpü büyüklüğünde ve biçiminde doğranır. Sarımsağı havanda dövdükten sonra doğranmış pancarla karıştırılır. Üzerine çok az suda eritilmiş limon tuzu dökülür ve bir kenarda bekletilir.
Soğan kıyılır, kereviz parmak kalınlığında doğranır. Lahana yaprak, yaprak ayrılıp yıkandıktan sonra, diriliği gidinceye kadar tuzlu suda haşlanır. Haşlama işlemi bitince doğrama tahtasına alınıp ince ince kıyılır. Derince bir tava veya kuşanede margarin eritilir. Yağ ısınınca soğanlar katılır ve pembeleşinceye kadar karıştırılarak kavrulur. Soğan pembeleşince kabuğu soyulmuş ve çekirdekleri çıkarılmış domatesler küçük parçalar halinde doğranır. Domateslerle, pancarlı karışım ilave edilerek yüksek ateşte sürekli karıştırılarak kavrulur. Pancarlar iyice yumuşayınca kaptakiler büyük bir tencereye boşaltılır. Yıkanmış maydanozlar demet halinde tencereye konur. Kereviz, defne yaprağı, kıyılmış lahana, toz şeker, kalan su ve et suyu katıldıktan sonra borş çorbası orta ateşte 45 dakika pişirilir.

Diğer tarafta patates soyulup ufak parçalar halinde doğranır ve nişastası çıkıncaya kadar su içinde tutulur. Yoğurt çırpılarak iyice sulandırılır. Tenceredekiler pişince, maydanoz demetleriyle defne yaprakları çıkartılır ve artık işimize yaramayacağı için atılır. Suda beklettiğimiz patates parçaları sudan çıkarılıp çorbaya katılır. Tuz ilave edildikten sonra 20-25 dakika daha pişirilir.

Bu sürenin sonunda tencere ateşten alınıp karıştırılarak çırpılmış yoğurt katılır. Bir iki defa daha karıştırdıktan sonra kaselere boşaltılır. İsteğe bağlı kıyılmış yeşil biber kerevizle birlikte veya borş çorbası piştikten sonra kırmızı toz biber katılabilir.

Bir cevap yazın