Fırında Çupra Tarifi

FIRINDA ÇUPRA

firinda_cupra_tarifi
FIRINDA ÇUPRA

Benim sık sık yaptığım fırında çupranın tarifini sizle paylaşmak istedim. Balığın içindeki suyun buharlaşmaması için deneye deneye hem pişme süresini, hemde lezzetini tutturdum. Emin olun en iyisi bu şekilde. Balığın içindeki faydalı vitaminleri yok etmemek gerekir. Fırında çupra, yanında elma dilimi patates ve sumaklı soğan yani soğan salatası. Bu üçlü muhteşem oluyor.

Fırında çupra kaç dakikada pişer : Yaklaşık 45 dakika ile, 60 dakika arasında

FIRINDA ÇUPRA TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
– Yanmaz fırın kağıdı
– 4 Adet çupra (tepsiye okadarı sığıyor)
– Karabiber
– Tuz
– Sarımsak
– Limon
– Zeytinyağı
– Kuru soğan
– Maydanoz

FIRINDA ÇUPRA TARİFİ
Balıkçıdan temizlenmiş alsanız bile üzerinde pulları, içinde iç artıkları kaldığı için çupraların üzerindeki pulları ve içindeki atıkları iyice temizledikten sonra bol su ile yıkayın. Tam ortasından bıçakla yatay şekilde bir çizgi çekin. Ezilmiş sarımsakların her çupraya 2 diş olmak üzere birini balığın üstüne çizdiğiniz çizginin içine, birinide balığın iç kısmına yayın.

Üzerine ve içine karabiber, tuz ve zeytin yağı gezdirin. Kuru soğanları halka halinde iri iri kesin ve kestiğiniz soğan parçasının birini çupranın içine yerleştirin. İri bütün soğan halkasından bir adet üzerine koyun. İnce ince limon dilimleri keserek soğanın üzerine yerleştirin. Balıkların arasına kalan soğanları ve birkaç diş sarımsak koyun.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 45 dakika, 15 dakika da 200 derecede pişirin. Balık pişene kadar soğan salatası için bir kaç soğanı çok ince olmak şartıyla doğrayın. Doğranmış soğanları bir kaba koyarak üzerine tuz döküp elinizle yoğurun. Soğanların acısı gidinceye kadar devam edin. Sonra sumak ekleyip karıştırdıktan sora, ince ince doğranmış maydanoz, zeytinyağı ve birazda limon ekleyin.

1 saate yakın pişmiş çupraları fırından alın. Servis tabaklarına birer adet çupra koyun, fırın tepsisinde kalan balık suyunu çupraların üzerine gezdirin. Bunu yaparken fazla dökmemeye dikkat edin.

Sağlıklı ve lezzetli çupra tarifi hazır, afiyet olsun arkadaşlar.

Turgut TURAN

FIRINDA ÇUPRA TARİFİ
FIRINDA ÇUPRA TARİFİ

Bir cevap yazın