Lavaşla Pratik Lahmacun

 

LAVAŞLA PRATİK LAHMACUN

 

Hamurdan anlamam yada vaktim yok diyorsanız size pratik lahmacun tarifini öneriyoruz. Lavaşı hazır alıp kalanını kendiniz hazırlarsanız gerçekten pratik lahmacun yapmış oluyorsunuz.

 

LAHMACUN
LAHMACUN

PRATİK LAHMACUN TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

– 1 kase kıyma
– 1 paket 12’lik hazır lavaş ekmeği
– 1 tane yeşil biber
– 2 tane domates
– 1 tane kuru soğan
– 1 – 2 diş sarımsak
– Yarım kaşık domates salçası
– Yarım çay bardağı sıvı yağ
– Karabiber
– Tuz,

Piştikten Sonra Servis Yaparken:
– Maydanoz
– Limon

PRATİK LAHMACUN TARİFİ
Kuru soğanı ince ince doğranıp bir kaba alınır. Maydanozlar yıkanıp kurutulduktan sonra 4 parçaya bölünmüş limonlarla başka bir kaba alınır.

Sebzeler iyice yıkanıp kurulandıktan sonra mutfak robotunuz varsa robotta yada elle ince kıyılır. Kıyılan malzemeler bir kaba alınıp kıyma ilave edilir. Yağı, salçası, biberi, tuzu eklenip tahta kaşıkla veya metal kaşıkla karıştırılır. Bu şekilde lahmacun içi hazırlanmışken lavaş ekmeği paketinden çıkarılıp her lavaşa 2 metal kaşık malzeme gelecek şekilde yayalım. Bunun için elinizi veya kaşığın tersini kullanabilirsiniz. Isıtılmış teflon tavaya hazırlamış oldunan üstü lahmacun malzemeli lavaşlar konularak kapağı kapalı vaziyette kısık ateşte 5 ila 7 dakika arasında pişirilir.

Pratik lavaşlı lahmacun hazır.

Pişen lahmacunlar servis tabağına alındıktan sonra ince dilimlenmiş soğan, maydanoz ve limonun olduğu kaplar masaya konulur. Dileyen lavaşlı lahmacununa isteğine göre maydanoz, soğan limon ekleyip dürerek afiyetle yer.

Bir cevap yazın