Mayonez Yapımı

MAYONEZ YAPIMI

 

 

MAYONEZ YAPIMI
MAYONEZ YAPIMI

 

Mayonez bilindiği üzere bozulduğunda insanı zehirleyebilecek besin maddelerinin neredeyse ilk sıralarındadır. Mayonez tüketirken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Yaz aylarında gıda zehirlenmelerinin baş sorulmulusu bayat tavuk ve mayonezden yapılma yemeklerdir.

MAYONEZ YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER

  • 3-4 su bardağı zeytinyağı,
  • Yarım limon suyu,
  • 2 yumurta sarısı,
  • 1-2 çay kaşığı un,
  • Tuz.

 

 

MAYONEZ YAPIMI TARİFİ
2 Yumurtanın sarısı, 1 tutam tuz ve un büyük bir porselen kaseye konulur. Tahta kaşıkla veya telle bir kaç kez çırpılarak birbirine yedirilir. Çırpmaya ara vermeden zeytinyağı, öncelikle damla damla, sonraları sicim gibi karışıma aktarılır. (Tel veya tahta kaşık sürekli aynı yönde çırpılır. Yumurtalara yağ yedirilmeden yeni yağ katılmaz. Yağı kusan mayonez bozulmuş demektir.)

MAYONEZ NASIL YAPILIR
MAYONEZ NASIL YAPILIR

Yağın tamamı, yumurtaya yedirildikten sonra limon suyu çırmaya ara vermeden azar azar katılır. Mayonez kıvamını bulunca tarife uyularak yemeklerde kullanılır. Bozulan mayonezin düzelmesi için yapılacak işlem ise; bir kaseye 1 tatlı kaşığı su konulur. Sonra bu suya her defasında 1 çorba kaşığı bozuk mayonez katılır. Yine mayonez yapar gibi tahta kaşıkla veya telle aynı yönde çırpılarak toplanır. Bozuk mayonezin tamamı bu şekilde aktarıldıktan sonra kalan zeytinyağı sicim gibi akıtılır ve daha önce anlatılan biçimde mayonez yapımı işlemi tamamlanmış olur.

MAYONEZ YAPIMI TARİFİ
MAYONEZ YAPIMI TARİFİ

Bir cevap yazın