Yemek Tarifleri Pratik Bilgiler

YEMEK TARİFLERİ PRATİK BİLGİLER

 

YEMEK TARİFLERİ PRATİK BİLGİ
YEMEK TARİFLERİ PRATİK BİLGİLER

 

  1 – Soğan soyarken gözlerinizin yanmaması için soğanın kabukları soyulduktan sonra 1 çay kaşığı sirke katılmış 1 litre suda biraz bekletilebilir.
2 – Yemeklerde fazla salça kullanılmamalıdır.
3 – Yağlı hamurla yapılan böreklerde hamurun bozulmaması için biraz limon suyu kullanılmalıdır.
4 – Hamur dinlendirilirken nemli bezle üzeri kapatılırsa katmanlaşıp kabuk tutmaz.
5 – Unla yapılan tatlılara çok az tuz konulursa çok daha lezzetli olur.
6 – Koyun ve kuzu eti, üzerine biberiye serpilip, kemik uçlarına sarımsak sürülürse ve az yağda fırında kızartılırsa daha lezzetli olur.
7 – Yemeklerin pişme süresi, kaynamaya başladığı andan itibaren hasaplanır.
8 – Kalın ve düz tabanlı tencerede pişen yemek daha lezzetli olur.
9 – Yemeklerin dibi tutmaması için tencere ara sıra sallanmalıdır.
10 – Yemekte kullanılacak domatesler, sıcak suya batırılıp çıkarılırsa daha çabuk soyulur.
11 – Domateslerin çekirdekleri çıkarılarak yemekte kullanılması daha iyidir.
12 – Kabapların daha lezzetli olması için, etleri bir kahve fincanı soğan suyu, bir kahve fincanı zeytinyağı ve bir kahve fincanı süt karışımıyla ovup 10 – 12 saat buzdolabında bekletilirse et terbiye edilmiş olur.
13 – Balıklar bir baş soğan, bir demet maydanoz, iki defne yaprağı, ince doğranmış yarım limon karışımı ile ovulup veya üzerine serpilip 20 dakika bekletilirse lezzetli olur.
14 – Balıklar biraya batırılıp kızartılırsa daha lezzetli olur.
15 – Karides, ıstakoz vs. çok sıcak tuzlu ve sirkeli suya atılarak haşlanmalıdır. Bu suyun tuz oranı şöyle hesaplanır her 4 bardak suya 1,5 çorba kaşığı tuz konulur. İstakozların pişme süresi büyüklüğüne göre değşir. Fazla pişirildiğinde dağılır, az pişirildiğinde çiğ kalır. Pişme süresini hesaplamak için istakozun boyu yani baş kısmı ile kuyruğu arasındaki mesafe ölçülür. Her cm. için 45 saniye pişirilmelidir.
Örneğin: 25 cm. lik bir ıstakoz için 25 x 245: 60 = 18,7 dakika.
16 – Kalamar kazartılmadan önce süte batırılırsa daha yumuşak olur.
17 – Yumurta çırparken hem sağlıksız olduğu, hemde kararmaması için alüminyum kap kullanılmamalıdır. Porselen veya cam bir kapta hafif ısıtılarak çırpılmalıdır. Hafi ısıyı bir kabın içindeki kaynayan suyun üzerine koyarak elde edebilirsiniz.
18 – Galeta unu hafif bir kokuya neden olduğundan bunun yerine fırınlanmış bayat ekmek kullanabilirsiniz. Bunun için evde biriken bayat ekmekleri dilim dilim kesip havadar bir yerde biriktirip, fırınlayıp daha sonra ufalarsanız galeta unu yerine kullanabilirsiniz. Ekmek tozu kuru ve serin bir yerde saklanırsa uzun süre bozulmaz.
19 – Yumurtanın akını sarısından ayırmak istiyorsanız ince delikli süzgeç kullanabilirsiniz. Yumurtanın akı süzgeçten geçerken sarısı süzgeçte kalacaktır.
20 – Nohut yemeği yapacaksanız ve gaz olayına bir çareniz yoksa nohutu ıslatıp bekletmeden önce suya 1 çay kaşığı karbonat katmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın